Ευχαριστούμε θερμά

και γενικά όλους όσοι συμβάλλουν κάθε χρόνο στη διαμόρφωση του ζωντανού προγράμματος του "Χριστουγεννιάτικου Χωριού του Κόσμου", που παρέχεται δωρεάν στον κόσμο.

Ο κοινός σκοπός, η ανθρωπιά και η αλληλεγγύη, μας ενώνουν!

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019
Πρωινή ζώνη (10:00 - 12:30) / Δημοτικά σχολεία & Νηπιαγωγεία / Ημέρα: 6η
10:30 - Παραμυθούπολη: "Το Νεραϊδοκάραβο"
Αφήγηση Σίσσυ Ζερβουδάκη
Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019
Πρωινή ζώνη (10:00 - 12:30) / Δημοτικά σχολεία & Νηπιαγωγεία / Ημέρα: 7η
10:30 - Παραμυθούπολη: "Ο Παρφές από τον Βόρειο Πόλο στο Χριστουγεννιάτικο Χωριό του Κόσμου" της Σοφιάννας Παϊδούση
Αφήγηση Σοφιάννα Παϊδούση
Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019
Πρωινή ζώνη (10:00 - 12:30) / Δημοτικά σχολεία & Νηπιαγωγεία / Ημέρα: 8η
10:30 - Παραμυθούπολη: "Τα τεμπέλικα Χριστούγεννα του Άη Βασίλη" της Δομνίκης Καράντζιου
Αφήγηση Δομνίκη Καράντζιου
Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019
Πρωινή ζώνη (10:00 - 12:30) / Δημοτικά σχολεία & Νηπιαγωγεία / Ημέρα: 9η
10:30 - Παραμυθούπολη: "Πού είσαι, Άη Βασίλη;"
Αφήγηση Όλγα Παπαβασιλείου, Βούλα Καραμπάτσα
Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 10η
18:00 - Παραμυθούπολη: "ΣΤΡΑΜΑΝ, το Παραμύθι του Ουρανού " πολυμεσική παράσταση διάρκειας 45 λεπτών, διασκευή του ομώνυμου βιβλίου των Μ. Δανέζη & Σ. Θεοδοσίου, εκδ. Δίαυλος
Παίζουν Γιώργος Κατσαντώνης, Στέλλα Αγοράτσιου
19:00 - Παραμυθούπολη: "ΣΤΡΑΜΑΝ, το Παραμύθι του Ουρανού " πολυμεσική παράσταση διάρκειας 45 λεπτών, διασκευή του ομώνυμου βιβλίου των Μ. Δανέζη & Σ. Θεοδοσίου, εκδ. Δίαυλος
Παίζουν Γιώργος Κατσαντώνης, Στέλλα Αγοράτσιου
20:00 - Αράνι: Χορωδία Σιδηροδρομικού Σταθμού Ι.Ν. Αγίου Χαραλάμπους
Χοράρχης Γιώργος Γκούνας
20:30 - Αύλειος χώρος: Μορφωτική Ένωση Καταφυγιωτών
Χορευτικό
21:15 - Αράνι: Reinas φωνές από το '30 έως σήμερα
Αναστασία Ουζουνίδου, Μαρία Τσομπανοπούλου και στο πιάνο Δέσποινα Τσιότσιου
Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 11η
- :
18:30 - Παραμυθούπολη: "ΣΤΡΑΜΑΝ, το Παραμύθι του Ουρανού " πολυμεσική παράσταση διάρκειας 45 λεπτών, διασκευή του ομώνυμου βιβλίου των Μ. Δανέζη & Σ. Θεοδοσίου, εκδ. Δίαυλος
Παίζουν Γιώργος Κατσαντώνης, Στέλλα Αγοράτσιου
19:30 - Αύλειος χώρος: Ένωση Ποντίων Πιερίας
Χορωδία & χορευτικό
20:15 - Αράνι: Ποντιακό γλέντι
Μπάμπης Καπίδης: λύρα & τραγούδι, Γιάννης Καπίδης: νταούλι, Ηλίας Ρακόπουλος: πλήκτρα
21:00 - Αράνι: Άννα Δρανίδου - Σωτήρης Τζήκας
Ντουέτο
Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 12η
- :
18:00 - Παραμυθούπολη: "Τα τεμπέλικα Χριστούγεννα του Άη Βασίλη"
Δομνίκη Καράντζιου & Ζωή Ανδρεάδου
19:00 - Παραμυθούπολη: "Τα τεμπέλικα Χριστούγεννα του Άη Βασίλη"
Δομνίκη Καράντζιου & Ζωή Ανδρεάδου
19:30 - Αράνι: Όμιλος Χορωδιών Ο ΟΛΥΜΠΟΣ, χοράρχης Σάκης Κουσουρής
Άγιος Σπυρίδωνας, Βροντού, Έλαφος, Καλλιθέα, Νοσταλγοί της παράδοσης
20:30 - Αράνι: Συναυλία με τους Νότα-Nota
Γιάννης Σαββίδης-κιθάρα & φωνή, Χρήστος Πουλέλης-μπάσο, Χρύσα Λουλοπούλου-φωνή
Τρίτη 24 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 13η
18:00 - Παραμυθούπολη: "Ο Παρφές από τον Βόρειο Πόλο στο Χριστουγεννιάτικο Χωριό του Κόσμου!"
Σοφιάννα Παϊδούση, @parfes, @fairytales
19:00 - Παραμυθούπολη: "Μουζικοχωριό", της Σοφίας Τσουλφά
Διαδραστική μουσική παράσταση από την ομάδα "Κουτουρού"
19:30 - Αύλειος χώρος: Χορευτική Ομάδα Καπνικού Σταθμού Κατερίνης
20:30 - Αράνι: the magic bus (ελληνόφωνο rock)
Βαλάντης Δάφκος: φωνή, Ερμής Σουλτανόπουλος: ηλεκτρική κιθάρα, φωνητικά, Ντίνα Αργυρίου-Σουλτανοπούλου: ηλεκτρικό μπάσο, Πάρης Γάτσιος: τύμπανα
Τετάρτη 25 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 14η
18:00 - Παραμυθούπολη: Προβολή ταινίας του Ευγένιου Τριβιζά
19:00 - Παραμυθούπολη: Προβολή ταινίας του Ευγένιου Τριβιζά
20:30 - Αράνι: Πάρτι
Πέμπτη 26 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 15η
18:00 - Παραμυθούπολη: "Η παράξενη νύχτα" Θεατρική παράσταση
Θεατρική ομάδα Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών Λεπτοκαρυάς "Εμμανουήλ Κριαράς"
19:00 - Αύλειος χώρος: Dance Fitness Kids
Αθλητικός Σύλλογος Λεπτοκαρυάς "Μύτικας"
19:30 - Αράνι: Χορωδία 1ου Δημοτικού Σχολείου Λεπτοκαρυάς
20:00 - Αράνι: Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Λεπτοκαρυάς "Εμμανουήλ Κριαράς"
Χορωδία παιδική και ενηλίκων με Παναγιώτη Μπόρα
20:30 - Αράνι: Άρωμα παραδοσιακής μουσικής
21:15 - Αράνι: Jazzophonic, Live - Dj & Performer
Jazz, Swing, Rock&Roll, Latin, Disco
Παρασκευή 27 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 16η
18:00 - Παραμυθούπολη: "Το κορίτσι με τα σπίρτα"
Χρυσούλα Λουλοπούλου
19:00 - Παραμυθούπολη: "Το κορίτσι με τα σπίρτα"
Χρυσούλα Λουλοπούλου
19:30 - Αράνι: Marionetes the Band
Βαγγέλης Γουλιόπουλος (ηλ.μπάσο, φωνή) Ιβάν Ναβροζίδης (σαξόφωνο-πλήκτρα) Δημήτρης Τομπαζίδης (ηλ.κιθάρα)
20:30 - Αράνι: Grambery
Γιώργος Αμπερίδης-λύρα & φωνή, Θάνος Γκραίκος-ούτι, Γιάννης Γκραίκος-κρουστά
Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 17η
18:00 - Παραμυθούπολη: "Ντενεκεδούπολη" Κουκλοθέατρο
Στέλλα Γίδαρη, Αθηνά Ξάφη, Τάνια Παπαχρήστου
19:00 - Παραμυθούπολη: "Ντενεκεδούπολη" Κουκλοθέατρο
Στέλλα Γίδαρη, Αθηνά Ξάφη, Τάνια Παπαχρήστου
19:30 - Αύλειος χώρος: Μορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Σβορώνου
"Ο ΣΒΟΡΩΝΟΣ"
20:30 - Αράνι: Χορωδία Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Πιερίας
Χοράρχης Δημήτριος Καραμούζας
Κυριακή 29 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 18η
- :
18:00 - Παραμυθούπολη: "Ζητείται αντικαταστάτης" Θεατρική παράσταση
Ποδηλατική ΑπόΔραση Πιερίας
19:00 - Παραμυθούπολη: "Ζητείται αντικαταστάτης" Θεατρική παράσταση
Ποδηλατική ΑπόΔραση Πιερίας
20:30 - Αύλειος χώρος: Μωμόγεροι
Ποντιακή Θεατρική Σκηνή Πιερίας
21:00 - Αράνι: Ποντιακή βραδιά
Χρήστος Ιωαννίδης-τραγούδι, Κώστας Κασιμίδης-λύρα, Γιώργος Φωτιάδης-νταούλι
Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2019
Βραδινή ζώνη (17:30 - 22:00) / Βραδινό πρόγραμμα: Συναυλίες, μουσικοχορευτικές παραστάσεις / Ημέρα: 19η
18:00 - Παραμυθούπολη: "Το αγόρι που έγινε ελάφι"
Θέατρο Πήγασος - Χάρης Αμανατίδης
19:00 - Παραμυθούπολη: Θεατρικό παιχνίδι
Άννα και Μαριάννα Γιαννακίδου
19:30 - Αύλειος χώρος: Πολιτιστικός Σύλλογος Ν. Κεραμιδίου "Μακεδονία"
Μουσικό Εργαστήρι Ολύμπου
20:30 - Αράνι: Μουσικό Εργαστήρι Ολύμπου, μαέστρος ο Νίκος Πατρής
Τραγουδούν οι: Γεωργία Μαρινοπούλου - Μαρία Κατηρτζίδου